Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy obelisk już w renowacji [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Zabytkowy obelisk rodziny Stangen z Międzylesia (gmina Borne Sulinowo) został już przewieziony do renowacji.
Zabytkowy obelisk rodziny Stangen z Międzylesia (gmina Borne Sulinowo) został już przewieziony do renowacji. Rajmund Wełnic
Zabytkowy obelisk rodziny Stangen z Międzylesia (gmina Borne Sulinowo) został już przewieziony do renowacji.

Jak już informowaliśmy, władze Bornego Sulinowa, podjęły się zadania ocalenia kamiennego obelisku leżącego od lat w chaszczach nad jeziorem Strzeszyn koło Międzylesia. Wiadomo, że kilkumetrowej wysokości obelisk postawiła rodzina Stangen, do której należał majątek Alt Bärbaum i pałac, po którym już dziś nie ma śladu. Widać, że było to miejsce pamięci zamożnego rodu Stangen, wybrane nieprzypadkowo – na górce, z pięknym widokiem na jezioro Strzeszyn. W pobliżu widać do dziś rzadkie gatunki – cisów i tui, choć w okresie międzywojennym wzniesienie nie było raczej zalesione.

Rodzina Stangen była bardzo ciekawa, Carl Stangen, zięć Georga Denninga, właściciela majątku Juchowo, lubił podróże. Był również kupcem w branży rolnej i leśnej – mówi Dariusz Tederko z borneńskiego Urzędu Miasta. – Należał do niego nie tylko majątek, ale i jezioro Pile. To za jego sprawą powstał imponujący nasyp kolejowy i droga koło Międzylesia, swego czasu największa niemiecka inwestycja na tych terenach.
Sam obelisk – choć rozpadł się na trzy łatwe do złożenia elementy – zachował się w dobrym stanie. Przypomina nieco starożytne pomniki egipskie tzw. igły. Jeszcze jakieś 20 lat temu obelisk stał, ale ktoś podkopał się pod niego, jak wieść niesie, w poszukiwaniu skarbów i konstrukcja runęła. – Są na nim wyryte nazwiska zmarłych członków rodziny Stangen z okresu międzywojennego lecz pełna weryfikacja wymaga dokładnego oczyszczenia.

Obelisk ma około 3,5 metra wysokości i waży ponad dwie tony. Sam transport - wcześniej uzgodniony z nadleśnictwem i konserwatorem zabytków - był nieco skomplikowany, głównie z uwagi na trudny dostęp w terenie leśnym. Teraz zostanie oczyszczony na terenie bazy Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Bornem Sulinowie, złożony w całość i ustawiony w lapidarium na miejscowym cmentarzu. – Postaramy się ustawić obelisk do końca maja, aby na czerwcowym spotkaniu z byłymi mieszkańcami Bornego Sulinowa/Gross Born i pobliskich miejscowości wszystko było już gotowe – mówi Dariusz Tederko.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!