Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zatrucia czadem. Jedna ofiara z naszego regionu

Joanna Boroń
Dobrym zabezpieczeniem jest czujnik czadu. Ważne jednak, by było to urządzenie godne zaufania.
Dobrym zabezpieczeniem jest czujnik czadu. Ważne jednak, by było to urządzenie godne zaufania. SŁAWOMIR KOWALSKI/polskapress
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało, że od 1 października tego roku już 18 osób zatruło się czadem. Jedna z ofiar pochodzi z naszego rejonu. W obu przypadkach do zatruć doszło w budynkach jednorodzinnych.

Do zdarzeń doszło na terenie województwa łódzkiego i zachodniopomorskiego. Do tych zatruć doszło w budynkach jednorodzinnych.

- Pamiętajcie, aby w swoich domach nie zasłaniać kratek wentylacyjnych, a także regularnie wietrzyć pomieszczenia, zwłaszcza, jeśli znajdują się tam piecyki, kuchenki - przestrzega za pośrednictwem Twittera Centrum.

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Początkowo występuje ból głowy, czasem także zawroty. Pojawiają się nudności, wymioty, zaburzenia orientacji, uczucie osłabienia. Spadek ciśnienia tętniczego i przyspieszenie akcji serca prowadzą do niepokoju i złego samopoczucia. W końcu pojawiają się zaburzenia świadomości, drgawki, a u osób z chorobą niedokrwienną serca, nasilają się jej objawy. Skóra osoby zatrutej staje się sino-blada.

Ważna szybka reakcja
W takiej sytuacji należy po pierwsze zapewnić sobie lub osobie poszkodowanej dopływ świeżego powietrza. Najlepiej wynieść poszkodowaną osobę z pomieszczenia i rozluźnić jej ubranie, wezwać jak najszybciej służby ratownicze - pogotowie ratunkowe, straż pożarną, ewentualnie pogotowie gazowe.

Jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzona osoba nie oddycha, należy wykonać sztuczne oddychanie i masaż serca.

Dlaczego zatrucie czadem jest tak groźne? Tlenek węgla w układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną krwinek 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał. W niektórych przypadkach następstwem zatrucia jest śmierć.

Jak się bronić przed czadem?

Ważne jest przestrzeganie kilku zasad. Najczęściej do zatrucia czadem dochodzi w łazienkach z piecykiem gazowym, wię po pierwsze należy zapewnić w takich pomieszczeniach prawidłową wentylację - nie zaklejamy kratek wentylacyjnych, instalujemy nawiewniki, gdy ich nie ma, lub przynajmniej rozszczelniamy okna, regularnie wietrzymy pomieszczenia.

Warto też zainwestować w czujnik czadu - o to jaki wybrać model warto zapytać specjalistę.

Następny punkt na liście: nie dogrzewamy pomieszczeń urządzeniami, które nie są do tego przeznaczone, na przykład kuchenką gazową.

Uchylamy okno podczas korzystania z otwartego źródła ognia (kominka, kuchenki gazowej). Nie zostawiamy w garażu samochodu z pracującym silnikiem.

Zobacz także: Rozmowa Tygodnia GK24

POLECAMY:

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!