Alarm klimatyczny na sesji. Radni w Koszalinie podzieleni

Marzena Sutryk
Marzena Sutryk
- Tworzenie apelu, który trafi w chmurę, nie ma sensu - mówiła radna Anna Mętlewicz (PiS)
- Tworzenie apelu, który trafi w chmurę, nie ma sensu - mówiła radna Anna Mętlewicz (PiS) Radek Koleśnik
Nieoczekiwanie wśród najbardziej gorących uchwał głosowanych w czwartek na sesji Rady Miejskiej w Koszalinie była ta dotycząca alarmu klimatycznego.

Radni podzielili się na tych, którzy uważają, że sprawa jest pilna i trzeba zacząć od siebie (klub KO) i na tych, którzy uważają, że to przejaw ulegania histerii, która opanowała świat (PiS).

- Mając na uwadze tempo zmian klimatu na Ziemi, na co wskazują, między innymi, najnowsze raporty Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), Rada Miejska Koszalina popiera protest klimatyczny, którego inicjatorem są młodzi obywatele. Uznaje również, że nasz region znajduje się w stanie alarmu klimatycznego. Rada Miejska Koszalina stwierdza, że niezbędne jest przyspieszenie działań na rzecz ochrony klimatu i uczynienie ich priorytetem polityki miejskiej w Koszalinie - przedstawiał projekt radny Błażej Papiernik (KO).

- Przez ostatnie lata skutecznie ograniczano niską emisję dla miasta Koszalina m.in. poprzez zwiększanie udziału zieleni w przestrzeni miasta czy poprawę mobilności miejskiej poprzez budowę ciągów pieszych i rowerowych, zakup urządzeń do wykrywania związków chemicznych zatruwających środowisko oraz zakup niskoemisyjnego taboru autobusowego. Należy kontynuować działania mające na celu ochronę środowiska w kolejnych latach.

W Koszalinie zapłacimy więcej za odbiór odpadów. Uchwała przegłosowana

Rada Miejska Koszalina zauważa, że należy podejmować inicjatywy na rzecz osiągnięcia neutralności klimatycznej oraz uczynienie ich priorytetem polityki miejskiej w Koszalinie. Rada Miejska Koszalina stwierdza również, że wymagane jest rozpoczęcie prac nad programem wspierającym dążenia Koszalina do osiągnięcia zeroemi-syjności do roku 2050.

- Sam apel odbieram jako popieranie histerii ogólnoświatowej - mówił radny Artur Wiśniewski (PiS).

- Są naukowcy, którzy twierdzą coś zupełnie innego. Jeżeli chodzi o dbanie o środowisko - trzeba to robić rozsądnie, a nie popadać w histerię. Na zasadzie: bo inne miasta też przyjmują takie stanowiska. Przyjął je Londyn i miał kłopoty, bo ekolodzy zaczęli rozrabiać. Jestem przeciwny takiemu apelowi.

- Rozumiem, że pan radny Papiernik oraz inni radni z klubu Koalicji Obywatelskiej, gdy pan prezydent będzie budował spalarnię odpadów - mam nadzieję, że staniecie razem ze mną i będziecie tę spalarnię blokować, bo te instalacje emitują trujące wyziewy - mówiła radna Anna Mętlewicz (PiS).

W Koszalinie wzrosną opłaty za żłobki. Radni przegłosowali uchwałę

- Przegłosujecie apel klimatyczny, to nie będziecie mogli budować spalarni w Koszalinie.

- Sprostuję - zaczął prezydent Piotr Jedliński.

- Dyskusja na temat zakładu termicznego przetwarzania odpadów od lat z panią radną jest taka sama. Wszyscy, którzy technicznie zajmują się takimi instalacjami, twierdzą coś innego. Nawet Szwajcarzy wybudowali w środku osiedla mieszkaniowego taki zakład i nikomu to nie przeszkadza. Jesteśmy miastem z czystym powietrzem i dobrym klimatem, i chcemy to utrzymać.

- Gdy podniosę rękę za tym apelem, a podniosę, to wcale nie dlatego, że ktoś na mnie wpłynął - mówiła radna Krystyna Kościńska (KO).

- Jestem głęboko przekonana, że dziś jest czas, by o tym mówić i by działać w tym kierunku.

Radni Koszalina przegłosowali budżet miasta na 2020 rok

- Musimy podjąć działania, by ratować klimat i musimy je zacząć od samych siebie - dodała radna Barbara Grygorcewicz (KO).

- Takie apele to nie histeria. Apel ma poinformować mieszkańców, że zmiany klimatyczne leżą nam głęboko na sercu i że zrobimy wszystko, by im przeciwdziałać. 18 z 19 radnych klubu KO głosowało „za” (tylko radna Anetta Urbaniak nie oddała głosu), 5 radnych z klubu PiS było przeciwko, a jeden radny z klubu PiS - Andrzej Jakubowski - był nieobecny.

Zobacz także Dyżur prezydenta Piotra Jedlińskiego w redakcji Głosu Koszalińskiego

Wideo

Komentarze 18

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
Ret
2 grudnia, 10:59, Gość:

Ratujmy planete , czyli płaćmy za wszystko podwójnie .To pozwoli całym zastepom POstepowych sił wygodnie życ na nasz koszt.Ta histeria ma jeden określony cel, doić nas ile sie da.

Dokładnie, UE nakłada na państwa członkowskie wymogi dążenia do ,,neutralności klimatycznej,, za które płaca mieszkańcy Europy. Eko terorrorysci i zwykli fanatycy klimatyczni dają się wodzić za nosy koncernom robiącym na ekologii olbrzymie interesy a w tym samym czasie Chiny czy Indie maja w to w nosie a poziom emisji dwutlenku węgla wzrasta. Chyba nie tędy droga, nie dajmy się zwariować . Zacznijmy od siebie nie róbmy tego czego nie robili nasi dziadkowie , używajmy naturalnych produktów , nie palmy śmieci , plastików , Korzystajmy z tego co daje nam cywilizacja w rozsądny sposób , nie musimy jeździć elektrycznymi samochodami ale powinnismy sadzić drzewa one pomogą usunąć zanieczyszczenia w końcu bez dwutlenku nie byłoby fotosyntezy ..... I przestańmy bezmyślnie poddawać się każdej nowej ideologii , bo za nimi ZAWSZE stoją duże pieniądze. Lobbyści ,,kupują ,, polityków , niestety

M
M
2 grudnia, 10:25, ob:

Przypadkiem nie planujcie spalarni !!!

Unia już się wycofuje ze spalarni na rzecz zakładów przetwarzania odpadów.

Za spalarnie za chwilę będą kary.

Owszem planują już zaczęli urabiać biedne gminy w powiecie .

E
Emeryt
2 grudnia, 12:54, Młodzież:

W Koszalinie znów jak spadnie śnieg będzie czarny od sadzy palonych śmieci przez patologie. Duda Pinokio i pisowcy morda w kubeł i nie gadać głupot. Robicie z siebie I D I O T Ó W!!!

Jaki śnieg. Chyba w archiwum tv.... Szkoda dzieci i wnuków że do tego doprowadziliśmy MY naród i inne państwa

S
Sto lat za MURZYNAMI
2 grudnia, 12:54, Młodzież:

W Koszalinie znów jak spadnie śnieg będzie czarny od sadzy palonych śmieci przez patologie. Duda Pinokio i pisowcy morda w kubeł i nie gadać głupot. Robicie z siebie I D I O T Ó W!!!

Śnieg? Sprubój za parę dni kiedy Polska znów będzie się świecić w Europie na pomarańczowo a nam będzie WSTYD za politykę ekologiczną rządu założyć biały płaszcz do kościoła. Sprobój założyć białe kozaki w grudniu w Polsce i przejść się po ulicach. My jesteśmy sto lat za MURZYNAMI jeżeli chodzi o powietrze w sezonie zimowym!

P
Pinokio Jedliński
2 grudnia, 12:54, Młodzież:

W Koszalinie znów jak spadnie śnieg będzie czarny od sadzy palonych śmieci przez patologie. Duda Pinokio i pisowcy morda w kubeł i nie gadać głupot. Robicie z siebie I D I O T Ó W!!!

tyPOwa POgarda i mowa nienawiści ekosekty

G
Gość

Ekościema. Niemcy u[wulgaryzm]miają właśnie największą w kraju nową elektrownię węglową.

https://www.wnp.pl/energetyka/niemcy-uruchomia-nowa-elektrownie-weglowa-o-mocy-1100-mw,356342.html

B
Brawo Unia Europejska

Nic tak nie przemawia do rozumu jak portfel :) Brawo Unia Europejska karać nakładać większe opłaty za CO2 i jeszcze raz karać. Może umysłowo upośledzeni ipmotenci dostrzegą wtedy problem jak ze segregowaniem śmieci się już dzieje a było tyle larum jak to po co dlaczego kary? Karać nakładać coraz większe opłaty za spalanie węgla i tyle w temacie. Brawo Unia Europejska brawo

K
Koszalin w ruinie

Zamiast fikcyjnymi głuPOtami zajmijcie się rozwojem Koszalina bo umiera pod waszymi nieudolnymi rządami.

O
Osiedle Przylesie Koszalin
2 grudnia, 10:13, Ziemia moja Matka:

Alarm jest wtedy jak dwie największe spółdzielnie w Koszalinie dopisują do rachunku za ogrzewanie wirtualne pomieszczenia i trzeba płacić za niewykorzystane ciepło... W grudniu liczę ile mam jeszcze wypalić odkrecam ogrzewanie i otwieram okno.... I jak tu być ekologiczny jak Ciebie okradają w białych rękawiczkach???

Mieszkańcy os. PRZYLESIE w Koszalinie.

Polecam artykuł:

https://magazyn.wp.pl/finanse/artykul/biedna-spoldzielnia-bogaty-prezes

Przeczytaj i udostępnij innym.

Pozdrawiam.

O
Os. Przylesie Koszalin

Mieszkańcy os. PRZYLESIE w Koszalinie.

Polecam artykuł:

https://magazyn.wp.pl/finanse/artykul/biedna-spoldzielnia-bogaty-prezes

Przeczytaj i udostępnij innym.

Pozdrawiam.

G
Gość

2020 (prawie) - wciaz te same nazwiska przy tym samym korycie

wciaz gadanie o jakiejs przyszlosci, jakichs szklanych domach

a jak jest - wystarczy przejscie po miescie

szaro brudno komisy lombardy pozyczki dziury

brak pomyslu na miasto

afery z rzadzacymi w tle

wywalanie kasy w bloto

ale przed wyborami znow beda obiecywac, teraz moga sobie gadac

M
Miro

Proponuję aby pan senator G z PO nie ogrzewał mieszkania i nie podróżował autem. Dla zdrowia a także nadwagi przyda się rower,deskorolka lub hulajnoga😁

G
Gość
2 grudnia, 10:08, lewacka głuPOta:

lewacka głuPOta i hiPOkryzja doprowadzi do samozagłady Europy, cały świat ma gdzieś klimat i produkuje zanieczyszczenia bez ograniczeń, Europa z tego korzysta i jednocześnie chce udawać, że ratuje środowisko bo u siebie ograniczy CO2, autodestrukcja hiPOkrytów

2 grudnia, 11:20, Spiepszajdziadu:

Samozagłada zaczęła się gdy pisiory do koryta dopadły.

bzdura, samozagłada samoabortujących się POchwiarzy trwa od waszego POczątku

J
Jan

Dobrze będzie aby udostępnić społeczeństwu dane dotyczące erupcji wulkanów a w szczególności jaki wpływ mają gazy i pyły na atmosferę i ziemię. Dlaczego media milczały kiedy to w wyniku erupcji wulkanu Bardarbunga w Islandii 2014 roku do atmosfery przedostały się ogromne ilości siarki i skaziły pół Europy przekraczając wielokrotnie wszelkie dopuszczalne normy. Czy społeczeństwo ma świadomość że jedna erupcja potrafi wywołać ogromne zmiany klimatyczne? Dlaczego nie udostępnia się danych sprzed wielu lat lub wieków gdzie zmiany klimatyczne były takie same. Dziś nakładamy mandaty na ludzi którzy ogrzewają mieszkania węglem zmuszając ich do stosowania gazu ( polityka koncernów). Produkujemy auta na prąd (to dobry pomysł) ale trzeba pamiętać że będzie potrzeba wytworzenia większej ilości prądu. Histeria nie długo minie jak Arabia Saudyjska oznajmi o braku ropy a Rosja gazu. Wtedy cały świat a przede wszystkim zieloni będą szczęśliwi widząc ludzi na rowerach a za sto lat powstaną kolejni zieloni którzy stwierdzą że jazda na rowerze przynosi zmiany klimatyczne i trzeba nakładać mandaty.

G
Gość

Ratujmy planete , czyli płaćmy za wszystko podwójnie .To pozwoli całym zastepom POstepowych sił wygodnie życ na nasz koszt.Ta histeria ma jeden określony cel, doić nas ile sie da.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3