Eurowybory 2019 w okręgu nr 13 - zachodniopomorskie i lubuskie [FREKWENCJA I POPARCIE]

Marzena SutrykZaktualizowano 
arch
W naszym okręgu, który obejmuje dwa województwa, niedzielna frekwencja wyniosła 42,10%. Wygrała - inaczej niż w kraju - Koalicja Europejska - 47,76%, PiS zdobyło 36,85%.

Wiosna Roberta Biedronia w okręgu zyskała 7,46%; Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy - 3,88%; Kukiz’15 - 2,95%; Lewica Razem - 1,11%.

W Koszalinie frekwencja była o wiele lepsza niż w kraju i w okręgu - wyniosła 50,13%. Choć były też miasta i gminy z jeszcze lepszym wynikiem - rekord padł w Mielnie, gdzie do urn poszło 64,04%, sporo też głosowało w Ustroniu Morskim - 60,20% i w Kołobrzegu - 50,60%.

W Koszalinie KE zdobyła 51,61% (21.313 głosów); PiS - 29,72% (12.273), Wiosna - 9,50%; Kukiz’15 - 4,68%; Konfederacja - 3,46%; Lewica Razem - 1,02%.

Z KE Bartosz Arłukowicz zdobył w Koszalinie 14.969 głosów; Bogusław Liberadzki - 4.993. Z PiS Joachim Brudziński - 7.568; Czesław Hoc - 2.450; Elżbieta Rafalska - 1.255. Z Kukiz’15 - Stefan Romecki z Koszalina - 1.259.

Wybory do europarlamentu 2019. Oficjalne wyniki PKW dla okrę...

W innych miastach i powiatach
W Białogardzie także wygrała KE (49,78%; Bartosz Arłukowicz zyskał tu 2.647 głosów); w powiecie białogardzkim KE zdobyła 45,91%. PiS odpowiednio w mieście zdobyło 35,52% (Joachim Brudziński - 1.492 głosy) i w powiecie 39,16%. Wiosna - 7,96% i 8,01%; Konfederacja - 3,38% i 3,45%; Kukiz’15 - 2,19% i 2,29%; Lewica Razem - 1,17% zarówno w mieście, jak i na terenie powiatu.

W Kołobrzegu KE również odniosła zwycięstwo zdobywając 51,34% (Bartosz Arłukowicz - 6.496 głosów i Bogusław Liberadzki - 2.902 złosy). PiS zdobyło w Kołobrzegu 35,08% (Joachim Brudziński - 2.106 i Czesłw Hoc - 3.610). Na Wiosnę zagłosowało 8,20%; na Konfederację - 2,78%; na Kukiz’15 - 1,83%; Lewica Razem - 0,77%.

W Szczecinku, gdzie frekwencja wyborcza wyniosła 41,70%, też zwyciężyła KE (48,46%). Na Bartosza Arłukowicza zagłosowało 2.757 wyborców, na Bogusława Liberadzkiego - 1.092, pochodząca stąd Katarzyna Dudź zdobyła 2.110 głosów. PiS w Szczecinku zdobyło 38,81%. Joachim Brudziński otrzymał 1.535 głosów, a pochodząca stąd Małgorzata Golińska - 2.740. Na Wiosnę zagłosowało 5,94% wyborców.

Gorące komentarze
- Historyczny wynik Prawa i Sprawiedliwości na Pomorzu Zachodnim! Mamy dwa mandaty - nie krył wczoraj zadowolenia poseł i szef PiS w regionie Paweł Szefernaker. - Ponadto na Pomorzu Zachodnim zdobyliśmy 36% poparcia. Co więcej - są gminy, w których odnieśliśmy zwycięstwo. I to gminy w pobliżu Koszalina. Np. Polanów - my mieliśmy 43%, Koalicja - 38%, wygraliśmy też w Bobolicach - 45 do 36. W Świdwinie mieliśmy przewagę - 42%. Są miejsca, gdzie był remis. To pokazuje, że nasza praca w terenie i spotkania z mieszkańcami zaprocentowały.

- Okazuje się, że wielka kampania PiS w postaci banerów i billboardów, które były na każdym kroku widoczne, do tego wsparcie mediów narodowych i wielkie rozdawnictwo i zadłużanie Polski, skończyło się sukcesem - PiS udało się zmobilizować wyborców, zwłaszcza Polski południowej i wschodniej i partia wygrała - komentuje Stanisław Gawłowski, poseł i szef PO w regionie. - Cieszę się, że w naszym województwie wyborcy są zdecydowanie bardziej ambitni i że nie ulegają magii kupowania ich za ich własne pieniądze. Cieszy też wynik Bartosza Arłukowicza - jeden z najlepszych w kraju.

- Martwi mnie oczywiście zwycięstwo PiS w kraju, ale cieszy nasze zwycięstwo w regionie i żałuję, że nie przełożyło się to na lepszy wynik w całej Polsce - mówi Katarzyna Dudź, kandydatka KE ze Szczecinka. - Co do swojego rezultatu, to nie miałam złudzeń, że uda mi się wejść do PE, chociażby dlatego, że okręg obejmuje aż dwa województwa i nie byłam np. dla wyborców z Lubuskiego tak rozpoznawalna, jak byli czy obecni ministrowie. Ze swojego wyniku w Szczecinku jestem średnio zadowolona, ale jest nieźle. Cieszą zwłaszcza głosy zdobyte poza samym miastem i powiatem.

- Wybory europejskie są wyjątkowo trudne dla Prawa i Sprawiedliwości, które jeszcze nigdy do tej pory ich nie wygrało - mówi posłanka Małgorzata Golińska. - Sukces naszej partii pokazuje, że Polacy chcą, aby w Parlamencie Europejskim była siła, która będzie bronić interesów naszego kraju. Frekwencja jest absolutnie rekordowa, nikt się chyba tego nie spodziewał i to też trzeba docenić. Bardzo się cieszę, że mogłam dołożyć cegiełkę do dobrego wyniku swojego ugrupowania i głosującym na mnie jestem bardzo wdzięczna.

W Darłowie, gdzie zdecydowanie wygrała Koalicja Europejska, włodarz miasta nie ukrywa swojego zadowolenia.

- Wynik wyborów pokazuje, że darłowianie są stali w swoich sympatiach. To było widać również w wyborach samorządowych, gdzie wynik zarówno mój, jak i radnych związanych z dzisiejszą Koalicją Europejską był bardzo dobry. Tutaj zaskoczenia nie ma - mówi Arkadiusz Klimowicz, burmistrz Darłowa. - Nasz powiat jest trochę podzielony, jeśli chodzi o preferencje wyborcze. Mamy tu ziemię darłowską i ziemię sławieńską. Ta sławieńska jest bardziej za PiS, a darłowska zdecydowanie antypisowska - dodaje. - Dobry wynik posła Bartosza Arłukowicza pokazuje, że aktywność w kampanii jest nagradzana. To był bez wątpienia najbardziej aktywny kandydat. Wyborcy to doceniają.

- Nie ukrywam, że jestem bardzo zaskoczony tak dobrym wynikiem Prawa i Sprawiedliwości. Nie było jednak u nas zdziwienia, że wygra Koalicja Europejska - mówi Radosław Głażewski, wójt gminy Darłowo.

Europoseł żegna się z Brukselą

Czesław Hoc, kołobrzeski europoseł z PiS, który ponownie startował do Parlamentu Europejskiego, nie zdobył tym razem mandatu. Przyjmuje to jednak ze spokojem. - Bardzo dziękuję wszystkim za poparcie i za współpracę - mówi polityk, który z zawodu jest lekarzem. Co poza tym będzie teraz robił? Czy prawdą jest, że w jesiennych wyborach wybiera się do Senatu? - To bardzo prawdopodobne rozwiązanie - mówi Czesław Hoc.

POLECAMY TAKŻE

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 20

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Koszalin nie ma perspektyw na rozwój dopóki mieszkańcy nie zrozumieją, że zmiany władzy są niezbędne. Wspieranie obecnego układu lokalnego działa na szkodę miasta. Obrazem nędzy i rozpaczy jest dworzec, komunikacja z innymi dużymi ośrodkami w Polsce, martwe centrum, słaba oferta handlowa i brak perspektyw dla młodych. Miasto degraduje się, a byliśmy kiedyś województwem. Kolejne koszmarki architektoniczne, na które wydaje się pozwolenie, a które zakłócają przestrzeń miasta. Brak wykorzystania potencjału przez władze, brak dobrego gospodarza ... i układy, układy, układy. Niczego nas nie uczą doświadczenia- kolejny raz u nas wygrywa rzekomo postępowa proeuropejskość. Głosujmy tak dalej, umacniajmy lokalny bastion PO i patrzmy na degradację tej naszej małej Ojczyzny. Bo tacy postępowi jesteśmy i nie zagłosujemy na PIS, krótkowzroczność myślenia niestety.

B
B
2019-05-28T11:08:15 02:00, Mika:

I jeszcze jedno, obecny rząd jest pierwszym rządem w Polsce który realizuje swoje obietnice wyborcze (zdecydowaną większość). Dawniej tak nie było. Platforma np. obiecywała że nie podniesie wieku emerytalnego a później po wygraniu wyborów podnieśli ten wiek do 67 lat. Takich przykładów można podać więcej. PIS można lubić bardziej lub mniej, ale trzeba przyznać że jest to partia skuteczna.

2019-05-31T08:34:53 02:00, Gość:

Najskuteczniejsza!!!! NAJLEPSZA dla Polaków

2019-06-01T07:42:31 02:00, Gość:

Niech się ludzie cieszą z tych wszystkich " plusów" rozdawanych przez rząd, bo jeśli PiS wygra wybory to Żydzi zrobią z nas nędzarzy.

Ciągle czytam o rozdawnictwo i plusach. Na zachodzie nazywa się to programem socjalnym i obowiązuje od lat. W Polsce najwyraźniej za rządów PO i postkomunistów zapomniano o znaczeniu terminu polityka socjalna- bo takowa nie istniała niestety ... Za to wszyscy mogliśmy się przekonać co oznacza sprawowanie władzy wyłącznie dla czerpania prywatnych korzyści kosztem budżetu i obywateli.

G
Gość
2019-05-28T07:03:02 02:00, Bolek:

Kiedyś były obiecanki, a dziś wyborców się kupuje. Wyborców, którzy żyją tym, co jest tu i teraz, a nie myślą, jak zadłużony będzie kraj za kilka lat. Ale wtedy PiS odejdzie, przyjdą inni ratować rozwalony budżet, a prości ludzie będą wspominać, jak to za PiS było dobrze...

2019-05-28T11:02:28 02:00, Mika:

Polska ma obecnie rekordowo niskie bezrobocie i bardzo dobre wyniki gospodarki, duży wzrost PKB. Nie martw się o przyszłość kraju. Śmieszy mnie jak ktoś mówi o 'kupowaniu' wyborców. Obecny rząd po prostu wspiera rodzinę i oddaje obywatelom więcej pieniędzy. Pomagają zwykłemu Kowalskiemu czego Platforma przez 8 lat rządów nie robiła. Oni dbali tylko o najbogatszych oligarchów, duże firmy zagraniczne i korporacje. Zwykłych Polaków mieli gdzieś i teraz zbierają owoce swojej polityki. Co więcej takie programy jak 500 są w wielu krajach (przykładowo w Niemczech). Dlaczego Polska miałaby takich programów nie prowadzić? Brawo dla obecnego rządu.

Popieram. PIS realizuje swoje obietnice, pozytywne zmiany widać na każdym kroku. Są dobrymi gospodarzami dla kraju. Niestety mieszkańcy Koszalina nadal wolą wspierać obowiązujące układy zamiast pozwolić na zmiany, które mogłyby wreszcie wyzwolić nasz region od marazmu. Koszalin- pełnia życia, brzmi jak ironia. Znajome bagienko lepsze niż świeża woda. Niestety...

G
Gość

Wezgraj to porażka, nawet organizowanie zdegenerowanego marszu mu nie pomogło

G
Gość
2019-05-28T11:08:15 02:00, Mika:

I jeszcze jedno, obecny rząd jest pierwszym rządem w Polsce który realizuje swoje obietnice wyborcze (zdecydowaną większość). Dawniej tak nie było. Platforma np. obiecywała że nie podniesie wieku emerytalnego a później po wygraniu wyborów podnieśli ten wiek do 67 lat. Takich przykładów można podać więcej. PIS można lubić bardziej lub mniej, ale trzeba przyznać że jest to partia skuteczna.

2019-05-31T08:34:53 02:00, Gość:

Najskuteczniejsza!!!! NAJLEPSZA dla Polaków

Niech się ludzie cieszą z tych wszystkich " plusów" rozdawanych przez rząd, bo jeśli PiS wygra wybory to Żydzi zrobią z nas nędzarzy.

G
Gość
2019-05-28T20:09:42 02:00, Gucio:

Nie wiem jakie dane posiada pan Szahermaher , ale w Świdwinie wygrała KE a nie PiS, stosunkiem 2169 głosów dla KE do 1666 głosów dla PiS. A państwo to powielacie.

Za "komuny " wybory były fałszowane i trwa to do dziś, świadomość tego wpływa na niską frekwencję.

G
Gość
2019-05-28T11:08:15 02:00, Mika:

I jeszcze jedno, obecny rząd jest pierwszym rządem w Polsce który realizuje swoje obietnice wyborcze (zdecydowaną większość). Dawniej tak nie było. Platforma np. obiecywała że nie podniesie wieku emerytalnego a później po wygraniu wyborów podnieśli ten wiek do 67 lat. Takich przykładów można podać więcej. PIS można lubić bardziej lub mniej, ale trzeba przyznać że jest to partia skuteczna.

Najskuteczniejsza!!!! NAJLEPSZA dla Polaków

G
Gość
2019-05-28T07:03:02 02:00, Bolek:

Kiedyś były obiecanki, a dziś wyborców się kupuje. Wyborców, którzy żyją tym, co jest tu i teraz, a nie myślą, jak zadłużony będzie kraj za kilka lat. Ale wtedy PiS odejdzie, przyjdą inni ratować rozwalony budżet, a prości ludzie będą wspominać, jak to za PiS było dobrze...

2019-05-30T08:09:50 02:00, Gość:

Koszalin w Polsce nazywany Zatoka czerwonych swin.

Miasto ubekow I komochow- czytaj

zdrajcow Polski.

Jeszcze tak dobrego Rządu nie było jak PiS! Teraz wspomina się poprzedni rząd, który nie potrafił żadnych dobrych decyzji podjąć i a ludzi miał gdzieś.

G
Gość
2019-05-31T07:10:39 02:00, zadowolony wyborca:

KE nie pomogly glosy wszystkich degeneratow; mordercow, zboczencow, zlodziei i wielu innych przestepcow a jest ich w skali kraju mnostwo a mysle , ze w niedlugim czasie bedzie duzo, duzo wiecej. Gratuluje porazki i zycze tak dalej.

Prawda

z
zadowolony wyborca

KE nie pomogly glosy wszystkich degeneratow; mordercow, zboczencow, zlodziei i wielu innych przestepcow a jest ich w skali kraju mnostwo a mysle , ze w niedlugim czasie bedzie duzo, duzo wiecej. Gratuluje porazki i zycze tak dalej.

P
Pora na Chorwację

Skoro zachodniopomorskie jest takie pro europejskie, to niech Niemcy tam wczasują. Ja i moja rodzina dziękujemy....

G
Gość

Trudno się głosuje na donosicieli a szczególnie gdy zagłosowali za cenzurą w internecie ACTA.

G
Gość
2019-05-28T07:03:02 02:00, Bolek:

Kiedyś były obiecanki, a dziś wyborców się kupuje. Wyborców, którzy żyją tym, co jest tu i teraz, a nie myślą, jak zadłużony będzie kraj za kilka lat. Ale wtedy PiS odejdzie, przyjdą inni ratować rozwalony budżet, a prości ludzie będą wspominać, jak to za PiS było dobrze...

Koszalin w Polsce nazywany Zatoka czerwonych swin.

Miasto ubekow I komochow- czytaj

zdrajcow Polski.

p
pisior

Romecki z Kupis 15 tak jak i w wyborach na Prezydenta Koszalina zajął 5 przedostatnie zaszczytne miejsce :)

G
Gucio

Nie wiem jakie dane posiada pan Szahermaher , ale w Świdwinie wygrała KE a nie PiS, stosunkiem 2169 głosów dla KE do 1666 głosów dla PiS. A państwo to powielacie.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3