Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Terra ze Szczecinka przeciw Kronospanowi

(r)
Trzy lata temu opór mieszkańców Szczecinka przeciwko budowie elektrociepłowni na biomasę, która ostatecznie nie powstała, przyczynił się do powstania Terry.
Trzy lata temu opór mieszkańców Szczecinka przeciwko budowie elektrociepłowni na biomasę, która ostatecznie nie powstała, przyczynił się do powstania Terry. Fot. Rajmund Wełnic
Działacze Terry rozpoczęli zbieranie podpisów pod protestem przeciwko budowie nowej instalacji przez szczecinecki Kronospan. Zarząd firmy zapewnia, że inwestycja nie tylko nie pogorszy jakości powietrza w mieście, ale ją poprawi.

- Nie chcieliśmy zaczynać Nowego Roku konferencją prasową, ale nie mamy innego wyjścia - poinformowała Małgorzata Sobczyk z zarządu Terry. - Bez względu na to, jak to nazwiemy, a nazywane jest generatorem gorącego powietrza, planowana jest budowa spalarni technologii rusztowej, w której planowane jest spalanie m.in. pyłu ze szlifowania płyt wiórowych, który nie jest biomasą.

Działacze Terry zwracają uwagę na moc instalacji (45 MW): - To zabezpieczyłoby połowę zapotrzebowania energetycznego Szczecinka - uważają. Nie przekonuje ich także to, że ma być montowany elektrofiltr: - Elektrofiltr będzie wykorzystywany tylko dla celów technologicznych, tak aby zmniejszyć ilość pyłu w gorącym powietrzu wtłaczanym do suszarni - mówi Jacek Pawłowicz, wiceprezes Terry. - To nie będzie elektrofiltr neutralizujący szkodliwe związki wydostające się z kominów. Jego zdaniem odpady z klejami powinny być spalane w instalacjach, które są do tego przystosowane. I z monitoringiem ciągłym na kominach.

Zdaniem ekologów konsultacje społeczne nieprzypadkowo ogłoszono w okresie świąteczno-noworocznym, gdy ludzie są pochłonięci swoimi sprawami. Mimo to Terra złoży formalne uwagi do raportu środowiskowego złożonego przez Kronospan, które - jak liczy - zostaną uwzględnione przez burmistrza Szczecinka przy podejmowaniu decyzji o inwestycji. Oprócz tego rozpoczynają akcję zbiórki podpisów pod protestem przeciwko niej. Na terenie miasta jest 10 punktów w sklepach i aptekach, gdzie można się podpisać pod protestem. Przypomnijmy, że trzy lata temu, gdy fabryka planowała budowę elektrociepłowni opalanej biomasą, udało się zebrać około 10 tysięcy podpisów.

- Z całą pewnością nie będzie to spalarnia odpadów, powstanie nowoczesny, proekologiczny generator gorącego powietrza wraz z wymiennikiem i elektrofiltrem. Generator będzie zasilany biomasą - zapewnia Beata Rafało z Kronospanu. - To jeden z elementów działań, zmierzających do zminimalizowania wpływu firmy na środowisko.

Przedstawicielka fabryki dodaje, że to kontynuacja współpracy z burmistrzem, w którym firma zobowiązała się do zmniejszania uciążliwości środowiskowych. A także z unijnymi wymogami propagowania produkcji "zielonej energii" i redukcji emisji gazów cieplarnianych z paliw kopalnych.

Teraz na liniach płyt MDF używa się biomasę i gaz ziemny, ale bez elektrofiltru. - Po modernizacji głównym paliwem pozostanie biomasa spalana w bardzo wysokich temperaturach, a gorące powietrze zostanie oczyszczone w elektrofiltrze. Generator będzie zasilany czystą biomasą, stanowiącą uboczny produkt mechanicznego procesu sortowania i korowania drewna. Produkt ten nie spełnia definicji odpadu. Jako paliwo w nowym generatorze nie będą wykorzystywane odpady w postaci kawałków płyt produkowanych w zakładzie - mówi Beata Rafało. - Zadaniem elektrofiltra jest oczyszczanie gorącego powietrza technologicznego, wykorzystywanego w suszarniach MDF, aby pył nie przenosił się do emitorów suszarni. Wyemitujemy 41 ton pyłu mniej do powietrza, zmniejszymy wtórne pylenie i emisję dwutlenku azotu i tlenku węgla, czy ruch ciężarówek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!