Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe uprawnienia akademickie Politechniki Koszalińskiej. Uczelnia w gronie najlepszych

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
W efekcie ewaluacji, czyli oceny działalności i aktywności naukowej badaczy Politechniki Koszalińskiej, uczelnia zdobyła nowe uprawnienia akademickie.
W efekcie ewaluacji, czyli oceny działalności i aktywności naukowej badaczy Politechniki Koszalińskiej, uczelnia zdobyła nowe uprawnienia akademickie. archiwum
Ministerstwo Edukacji i Nauki zakończyło pięcioletnią ocenę Politechniki Koszalińskiej. Pod lupę wzięto sześć dyscyplin naukowych. Wyniki ewaluacji otworzyły przed uczelnią nowe możliwości dydaktyczne. Nowe i prestiżowe. A za tym idą pieniądze.

- Uczelnie regionalne mogą osiągać ambitne cele. Wyniki ewaluacji to wielki sukces, a jednocześnie efekt ogromnego wysiłku pracowników i pracownic, zarówno badaczy, dydaktyków, jak i personelu administracji Politechniki Koszalińskiej – podkreśliła
dr hab. Danuta Zawadzka, profesor PK, rektor Politechniki Koszalińskiej.

W efekcie ewaluacji, czyli oceny działalności i aktywności naukowej badaczy Politechniki Koszalińskiej, uczelnia zdobyła nowe uprawnienia akademickie. Co to dokładnie oznacza? - Badania naukowe i prace rozwojowe prowadzone są w dyscyplinach, ocenianych przez Komitet Ewaluacji Nauki. Minister, na podstawie oceny Komitetu, nadaje dyscyplinom kategorie, od których zależą uprawnienia uczelni, między innymi do nadawania stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego – wyjaśnia rektor Zawadzka.

Najwyższa nota to A+, kolejne: A, B+, B i C. Politechnika Koszalińska egzamin zdała śpiewająco. Inżynieria mechaniczna oceniona została na A, przy jednocześnie najwyższej w Polsce nocie dla poziomu naukowego działalności. Automatyka, elektronika i elektrotechnika; Ekonomia i finanse praz Nauki o polityce i administracji uzyskały kategorię B+, dzięki czemu Politechnika Koszalińska będzie mogła po raz pierwszy kształcić doktorantów i nadawać stopnie naukowe w dyscyplinach z dziedziny nauk społecznych.

- W 2018 roku, w czasie zmian systemowych, zakładaliśmy dwie kategorie B+, zatem nasz plan zrealizowaliśmy w… 250 procentach! – akcentuje z uśmiechem dr hab. Danuta Zawadzka.

Dotąd w Szkole Doktorskiej można było doktoryzować się w trzech dyscyplinach – Automatyce elektronice i elektrotechnice; Inżynierii lądowej i transporcie; Inżynierii mechanicznej. - Od nowego roku akademickiego w dwóch nowych – Ekonomia i finanse oraz Nauki o polityce i administracji. Rekrutacja rozpocznie się 1 września – zapowiada dr hab. Krzysztof Wasilewski, profesor PK, prorektor ds. kształcenia Politechniki Koszalińskiej.

- Wyniki ewaluacji wskazują na potencjał naukowy uczelni w ramach danej dyscypliny. Naszym celem przy ich tworzeniu był rozwój współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym regionu, a ewaluacja potwierdza, że jest ona bardzo efektywna – dodaje dr hab. inż. Błażej Bałasz, profesor PK, prorektor ds. nauki. Co dokładnie oceniano? – Poziom naukowy, czyli między innymi jakość i liczbę publikacji, zwłaszcza tych o zasięgu międzynarodowym. Oceniano też patenty, które są wskaźnikiem innowacyjności. Kolejnym wskaźnikiem są efekty finansowe, bowiem pieniądze z subwencji mają pracować na rzecz otoczenia społeczno-gospodarczego. Wreszcie badano wpływ naszej działalności naukowej na region i świat – wylicza prorektor Bałasz.

Przykładowo - podczas oceny innowacyjnych materiałów ściernych sprawozdanie finansowe przedstawić musiała firma, która je wdrożyła. A skoro o finansach: - Pani rektor od początku kadencji wprowadziła nowy system badań naukowych, preferencyjny dla najbardziej aktywnych zespołów. Ów wewnętrzny system uzupełniał finansowanie zewnętrzne, co dało podstawę ekonomiczną do gwałtownego przyspieszenia rozwoju uczelni. Doskonałe wyniki naukowe i wysokie kategorie naukowe przełożą się na zwiększone finansowanie uczelni w ramach algorytmu funkcjonującego w Polsce – wyjaśnił dr inż. Artur Wezgraj, kanclerz Politechniki Koszalińskiej. - To potwierdzenie naszej atrakcyjności naukowej dla podmiotów zewnętrznych, przedsiębiorstw i projektów europejskich.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera