Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rolnicze protesty w Koszalinie i regionie. Blokady na drodze S11 i przy wjeździe na trasę S6 [ZDJĘCIA, WIDEO]

Jakub Roszkowski
Jakub Roszkowski
Wideo
od 12 lat
Rolnicy zamykają przejazd trasą S11 na wysokości ul. Szczecińskiej w Koszalinie. Będą blokować drogę aż do 27 lutego. Utrudnienia będą też na rondzie na węźle Gorzebądz trasy S6. Do Sianowa lepiej jechać ul. Słupską, przez Górę Chełmską. W Gorzebądzu jednak blokada będzie trwała codziennie w godz. 9-17.

13:18

Około setka pojazdów rolniczych zablokowała całkowicie przejazd drogą krajową nr 11 na wysokości Szczecinka. Policja przekierowała ruch objazdami.

12:56

Protestują też rolnicy z powiatu kołobrzeskiego. Blokują m.in port w Kołobrzegu.

Protestują też rolnicy z powiatu kołobrzeskiego. Blokują m.in port w Kołobrzegu.
Protestują też rolnicy z powiatu kołobrzeskiego. Blokują m.in port w Kołobrzegu. nadesłane

12:35

Zablokowane jest już także rondo w Gorzebądzu. Tam jednak - inaczej niż na S11, gdzie blokada będzie trwała siedem dni bez przerwy - protest trwa codziennie od rana do godz. 17.

W Gorzebądzu ruch, co pół godziny, ma być jednak na chwilę puszczany.

12:33

Węzeł drogowy przy ulicy Szczecińskiej w Koszalinie, na trasie S11, został już zablokowany. Ale ulicą Szczecińską można przejechać. Natomiast wjazd na trasę jest niemożliwy. Trzeba kierować się na starą „11” przez ul. Gnieźnieńską.

Blokada na drodze S11 przy ulicy Szczecińskiej w Koszalinie.
Blokada na drodze S11 przy ulicy Szczecińskiej w Koszalinie. Mariusz Rodziewicz

12:13

W Koszalinie zablokowana jest droga ekspresowa S11 przy ulicy Szczecińskiej. Blokada potrwa do 27 lutego.

Blokada na drodze S11 przy ulicy Szczecińskiej w Koszalinie.
Blokada na drodze S11 przy ulicy Szczecińskiej w Koszalinie. Mariusz Rodziewicz

12:06

Protestują również rolnicy w Szczecinku. We wtorek od godziny 12 do 18 całkowicie zablokowany będzie przejazd drogą krajową nr 11 na wysokości ronda przy wylocie na Koszalin.

Protest rolników w Szczecinku.
Protest rolników w Szczecinku. Rajmund Wełnic

11:53

- Domagamy się zaprzestania napływu zbóż z Ukrainy i odejścia od Zielonego Ładu, programu, który jest ekoterrorem - wyjaśniał wicewojewodzie Bartoszowi Brożyńskiemu, podczas spotkania w Urzędzie Wojewódzkim - Michał Szcześniak, rolnik z Będzina.

- Konkurencyjność naszych gospodarstw przez ten Zielony Ład spada. Prosimy też o dopłaty, bo prowadzenie gospodarstwa w tej sytuacji jest poniżej kosztów funkcjonowania - przekazał petycję.

Wicewojewoda przyjął dokument.

- Dziękuję za te postulaty i mam świadomość, że Zielony Ład przysparza wam zmartwień. Jestem w stałym kontakcie z ministerstwem. Trwają też rozmowy z Ukrainą i musicie dać nam trochę czasu. Tych zaniedbań było wiele przez te ostatnie lata i próbujemy to wszystko naprawiać. Ale to zaniedbania wieloletnie.

- Dziękujemy za wysłuchanie nas i przyjęcie. Liczymy, że wreszcie nowy rząd nas wysłucha, bo do tej pory nas nie słuchano - odpowiedzieli delegaci rolników.

- Determinacja jest duża. Protestujemy od 2012 roku, ale takiego skupienia, takiej jedności i integracji jeszcze nie było - powiedział Patryk Turowski, rolnik z Nowych Bielic.

11:42

Rozpoczęło się spotkanie przedstawicieli protestujących rolników z wicewojewodą zachodniopomorskim.

W całym kraju rozpoczęły się protesty rolników. Również w Koszalinie i regionie.
W całym kraju rozpoczęły się protesty rolników. Również w Koszalinie i regionie. Mariusz Rodziewicz

11:36

Rolnicy są już przed Urzędem Wojewódzkim w Koszalinie. Wicewojewoda Bartosz Brożyński też jest na miejscu. Przyjął petycję, rolnicy idą na spotkanie.

11:10

Rolnicy jadą już przed Urząd Wojewódzki w Koszalinie. Tutaj mają złożyć urzędnikom swoje żądania.

11:08

Rolnicy wyruszyli z terenów podożnkowych w kierunku dróg S11 i S6. Część rolników przejedzie przed Urząd Wojewódzki, gdzie złoży urzędnikom petycje.

10:35

Protestujący rolnicy w dalszym ciągu zbierają się na terenie koszalińskiej giełdy.

10:08

Ponad 150 maszyn stoi już na placu podożynkowym w Koszalinie. Za około 30 minut rolnicy ruszą na blokady. 10 maszyn pojedzie jednak przed Urząd Wojewódzki, by złożyć urzędnikom odpowiednie petycje.

- Nie chcemy w Unii Europejskiej żywności spoza UE. Owszem, to dotyczy też zbóż z Ukrainy. Nie mamy szans z nią konkurować, przez co liczymy ogromne straty i zastanawiamy się, czy jest sens wyjeżdżać wiosną w pole - tłumaczy Patryk Turowski, rolnik z Nowych Bielic.

W całym kraju rozpoczęły się protesty rolników. Również w Koszalinie i regionie.
W całym kraju rozpoczęły się protesty rolników. Również w Koszalinie i regionie. Mariusz Rodziewicz

Jeśli jedziecie do Sianowa i dalej w stronę Trójmiasta, korzystajcie z objazdów, unikajcie ul. Gdańskiej. Rondo, z którego wjeżdża się na trasę S6 będzie codziennie, przez siedem kolejnych dni, blokowane przez rolników w godz. 9-17, a ruch puszczany na chwilę co pół godziny. Chcąc ominąć blokadę, jedźmy ul. Słupską i dalej przez Kłos.

Jeśli zaś chcemy pojechać trasą S11 w stronę Bobolic, to wybierajmy starą drogę krajową nr 11, bo ekspresowa będzie zablokowana 24 godziny na dobę, również przez siedem kolejnych dni. Rolnicy zamkną trasę na wiadukcie nad ul. Szczecińską.

Zamknięty ma być również port w Kołobrzegu, z którego m. in. wypływa do Rotterdamu, a następnie do Afryki, zboże z Ukrainy. A to właśnie jeden z dwóch najważniejszych problemów, z którymi walczą rolnicy i dlatego protestują.

Protestujący rolnicy żądają wstrzymania dostaw zbóż z Ukrainy do Polski i całej Unii Europejskiej oraz wstrzymania realizacji Zielonego Ładu, programu autorstwa unijnego komisarza Janusza Wojciechowskiego.

W Szczecinku we wtorek od godziny 12 do 18 całkowicie zablokowany będzie przejazd drogą krajową nr 11 na wysokości ronda przy wylocie na Koszalin. Policja będzie kierować objazdami przez Gałowo, Trzcinno i Spore (w kierunku na Szczecinek) a także przez Parsęcko i Dalęcino (w kierunku na Koszalin).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera