Woodland Spirit – „Awaken” nowa płyta, nowe brzmienie

Ewelina Żuberek
Ewelina Żuberek
Izabela Rogowska
Udostępnij:
Woodland Spirit to zespół dobrze znany mieszkańcom Koszalina. Tworzą go zdolni i pomysłowi ludzie, którzy nie tylko wzbogacają muzyczną scenę naszego miasta, ale także chętnie angażują się we wszelką działalność charytatywną. Cztery lata po wydaniu debiutanckiego krążka, wracają z w pełni autorską płytą „Awaken”.

Ich wspólna przygoda rozpoczęła się w 2015 roku. Na początku były to tylko luźne spotkania trzech kolegów (Rafał, Emil, Michał) z gitarami akustycznymi. - Rozstrzał stylistyczny był duży, graliśmy najróżniejsze rzeczy - od Nirvany po Ministry. Nie było w tym wtedy żadnego planu, po prostu wybieraliśmy jakiś utwór na zasadzie „a pamiętacie to” i przygotowywaliśmy aranżacje na trzy gitary – wspomina gitarzysta Rafał Zieliński.

Chłopaki dobrze się rozumieli, ale wciąż traktowali wszystko jako dobrą zabawę. Do czasu, aż zaprosili na próbę Anię Mural. – Zaproponowała, że zrobimy trzy piosenki i zobaczymy, co z tego wyjdzie. Jako fani brytyjskiej grupy rockowej Anathema postawiliśmy na ich utwory. Gdy Ania zaśpiewała do tego, co przygotowaliśmy, dosłownie spadły nam kapcie – opowiada Rafał.

Właśnie wtedy poczuli, że warto iść w kierunku tworzenia muzyki. Założyli kanał na YouTube, fanpage na Facebooku, nagrali pierwszy utwór i rozesłali znajomym. – Byliśmy ciekawi co z tego wyjdzie – mówi gitarzysta. Był rok 2016.

Po ciepłym przyjęciu pierwszego singla „The Lost Song” – poszli za ciosem i włączyli do repertuaru kolejne utwory grupy Anathema. - W międzyczasie do naszej paczki dołączyły kolejne osoby: Klaudia, Sebastian i Wojtek. Dostawaliśmy dużo zapytań czy powstanie płyta. Zainteresowały się nami koszalińskie media. Jako fani Anathemy stwierdziliśmy, że byłoby fajnie, jakby taka płyta powstała właśnie w Polsce – podkreśla Rafał Zieliński. Udało się i w 2018 roku, z pomocą innych koszalińskich muzyków, wydali płytę „Tribute to Anathema”.

izabela rogowska-10

Po czterech latach Woodland Spirit powrócił z nowym, w pełni autorskim albumem „Awaken”. Na płycie można dostrzec świeże spojrzenie na całą materię muzyczną. Zmieniło się nie tylko brzmienie, ale i charakter, kompozycja oraz sposób myślenia muzyków.

- Zdecydowana większość utworów z płyty stanowiła przedmiot ożywionych rozmów, testowania różnych pomysłów oraz poszukiwania rozwiązań zarówno czysto muzycznych, jak i technologicznych – wyjaśnia grający na klawiszach Wojtek Jaśkiewicz.

Efektem tychże działań okazał się materiał charakteryzujący się mocnym brzmieniem gitary elektrycznej, wzbogacony dźwiękiem pianina i syntezatorów, odznaczający się kontrastowością dynamiczną, jak i czasoprzestrzenną. Tych którzy już zaplanowali chill’out przy odprężającym, nieco medytacyjnym klimacie nowej płyty lojalnie ostrzegamy - na płycie „Awaken” usłyszycie zupełnie inny zespół.

Jak przyznają sami muzycy – droga do powstania płyty była długa i wyboista. - Ogromny wpływ na tworzenie materiału miała przede wszystkim pandemia. Zaczynając od tego, że byliśmy od siebie odizolowani, po problemy z dostępem do sali prób i duży niepokój związany z sytuacją w Polsce i na świecie. Poza złymi stronami, staraliśmy się zauważać też te pozytywne. Każdy z nas miał chwilę czasu dla siebie i moment na „przewietrzenie głowy”. Do prób wróciliśmy więc z nową energią – wyjaśnia wokalistka Klaudia Wieczorek.

Nie obyło się także bez zmian w składzie. Na czas realizowania materiału do zespołu dołączyła Kasia Pietrzyk, która później wyjechała na studia i pożegnała się z zespołem. Jej miejsce zajęła dobrze znana wszystkim Ania Mural, która była pierwszą wokalistką Woodland Spirit.

Najbliższe plany zespołu związane są z promocją materiału. - Po długiej przerwie spowodowanej pandemią z przyjemnością wyszlibyśmy na scenę, nie tylko w regionie, ale i poza nim – mówi Wojtek Jaśkiewicz.

Muzycy z wielkimi sercami
Warto wspomnieć, że zespół chętnie angażuje się we wszelakie akcje charytatywne. - Najbardziej kojarzeni jesteśmy z imprezą charytatywną Magia Rocka, którą organizowaliśmy pod patronatem Fundacji Pomocy Dzieciom Magia. Na początku marca zagraliśmy także podczas koncertu dla Ukrainy zorganizowanym przez CK105 w Koszalinie. Pojawiliśmy się również na Motosercu podczas dni Koszalina, na które zaprosili nas koszalińscy motocykliści. – wymienia gitarzysta Woodland Spirit Michał Goldfarb.
Najlepiej jednak poznać zespół sięgając po ich najnowszą płytę.

>>>>ZOBACZ NOWE WYDANIE MMTRENDY<<<<<

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Materiały promocyjne partnera

Czeka nas deszcz Perseidów i czerwona pełnia

Więcej informacji na stronie głównej Głos Koszaliński