Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszystkie twarze polskiego Koszalina. Wyjątkowa wystawa

Piotr Polechoński
Piotr Polechoński
- Wystawę kierujemy przede wszystkim do młodego pokolenia - mówi Danuta Szewczyk. Wystawa jest czynna od wtorku do niedzieli, w godzinach 10-16.
- Wystawę kierujemy przede wszystkim do młodego pokolenia - mówi Danuta Szewczyk. Wystawa jest czynna od wtorku do niedzieli, w godzinach 10-16. Radosław Brzostek
Chcesz lepiej poznać Koszalin i budowę powojennej, koszalińskiej tożsamości? Idź do Muzeum w Koszalinie, bo lepszej okazji długo mieć nie będziesz.

Olbrzymia liczba fotografii, liczne, ważne dla Koszalina dokumenty, eksponaty ofiarowane przez mieszkańców, szereg sprzętów z kilku ostatnich dekad, które towarzyszyły powojennym koszalinianom w procesie budowy polskiego Koszalina i nowej koszalińskiej tożsamości: tę wystawę powinien zobaczyć każdy koszalinianin.

Nosi tytuł „Koszalin: 1945-2015. Od dyktatury do demokracji”.

- Decydując się na taki przedział czasowy chcieliśmy pokazać, w jakich warunkach zaczynał się polski Koszalin w 1945 roku i jak zmieniał się aż do roku 2015 - mówi Danuta Szewczyk, historyk w Muzeum w Koszalinie, która odpowiadała za merytoryczne przygotowanie wystawy.

- Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, jak radykalna to była zmiana, a na naszej wystawie świetnie to widać. A skąd taki tytuł ze słowem „dyktatura” w tle? Bo przedstawiamy najważniejsze problemy i wydarzenia w życiu społecznym, politycznym i gospodarczym miasta w dwóch różnych systemach: dyktatury (okres PRL) i demokracji (III RP). Pamiętajmy, że miały one istotny wpływ na rozwój miasta oraz stan świadomości społecznej i poziom życia mieszkańców - podkreśla.

Sala ekspozycyjna została podzielona na dziewięć części, w których zostało pokazane wszystko, co najważniejsze w dziejach miasta. I to na kilku płaszczyznach: politycznej, społecznej i prywatnej. Mamy tu więc m.in. przyjazd pierwszych pionierów, odbudowę Koszalina, tworzenie przemysłu w latach 60., ogólnopolskie dożynki w 1975 roku, działalność koszalińskiej opozycji demokratycznej, wizytę papieża w 1991 roku, zmiany po 1989 roku.

Odwiedzając wystawę warto zajrzeć też do dwóch izb mieszkalnych: jedna to kuchnia z wystrojem z lat 40. i 50., a druga pokój z wystrojem z lat 60.-70. Wystawę uzupełnia część medialna, na którą składają się zdjęcia koszalinian i Koszalina, film pt. „Koszalin” z 1977 roku oraz nagrane wspomnienia koszalińskich pionierów.- Wystawę kierujemy przede wszystkim do młodego pokolenia, które nie zna z własnego doświadczenia realiów życia w PRL-u. Adresujemy ją również do starszego pokolenia, aby mogło poznać skrywaną przed nim prawdę o PRL i poczuć dumę z własnych dokonań, pomimo wszelkich ograniczeń systemowych tamtego okresu - mówi Danuta Szewczyk.

Zobacz także 750 lat Koszalina. Uroczysta sesja rady miejskiej

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!