Elektrociepłownia Rosnowo przygotowuje się do realizacji kolejnej dużej inwestycji

Irena Boguszewska
Prezes Robert Murii i obiekt wybudowanej trzy lata temu nowoczesnej oczyszczalni w Rosnowie. Podobna powstanie w Boninie
Prezes Robert Murii i obiekt wybudowanej trzy lata temu nowoczesnej oczyszczalni w Rosnowie. Podobna powstanie w Boninie Elektrociepłownia Rokosow
Elektrociepłownia Rosnowo, spółka należącą do gminy Manowo, przygotowuje się do kolejnej dużej inwestycji ekologicznej, bardzo ważnej dla mieszkańców regionu. Zamierza wybudować nowoczesną oczyszczalnię ścieków w Boninie.

Firma realizuje przede wszystkim zadania z zakresu gospodarki wodno-ściekowej w gminie Manowo, dostarcza ciepło do mieszkań w Rosnowie. Aktywnie uczestniczy w życiu mieszkańców gminy i angażuje się w różne działania na terenie gminy zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców.

- Jesteśmy spółką, która w stu procentach należy do gminy Manowo - wyjaśnia prezes spółki Elektrociepłownia Robert Murii. - Jednak gmina nie korzysta z dywidendy. Wszystkie zyski, choć niewielkie, są przeznaczane na inwestycje, rozwój infrastruktury i poprawę bezpieczeństwa energetycznego i środowiskowego mieszkańców.

Jednym z priorytetowych celów spółki jest ochrona środowiska.

- W związku z tym podejmujemy konkretne działania z tym związane - dodaje prezes spółki. - Pomyślnie udało nam się zrealizować budowę oczyszczalni ścieków w Rosnowie, która została wykonana w technologii zatopionych reaktorów. Dzięki niej cały przebieg biologiczno-chemiczny odbywa się bez ingerencji zewnętrznej. Oczyszczalnia jest bezobsługowa i bezstrefowa, w pełni ekologiczna. Taki obiekt może być usadowiony w dowolnym miejscu, nawet w środku osiedla domków jednorodzinnych i nie będzie w żaden sposób dla nikogo uciążliwy. Realizacja tej inwestycji bardzo poprawiła komfort życia mieszkańców Rosnowa, którzy zapomnieli już o brzydkich zapachach, które utrudniały im życie.

W trosce o komfort życia mieszkańców Bonina oraz mając na uwadze ochronę środowiska, po Rosnowie nadszedł czas aby rozwiązać te problemy również w Boninie.

- W istniejącej tam oczyszczalni zmodernizujemy co się da, a obok wybudujemy nową, w pełni nowoczesną i ekologiczną - mówi Robert Murii. - Będzie podobna do oczyszczalni, którą w 2017 roku postawiliśmy w Rosnowie, gdyż ta w pełni się sprawdziła.

Jest już wstępna koncepcja oczyszczalni w Boninie. Spółka jest na etapie opracowywania programu funkcjonalno-użytkowego niezbędnego do przeprowadzenia procedur przetargowych.

Za rok o tej porze Elektrociepłownia zamierza ogłosić przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie oczyszczalni w Boninie. Całą inwestycję planuje zrealizować do końca 2021 roku.

- Nową oczyszczalnię w Boninie planujemy sfinansować z obiecanej na ten cel pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, która ma stanowić dziewięćdziesiąt procent wartości inwestycji - tłumaczy Robert Murii. - Pozostałe dziesięć procent ma być wniesione, dzięki pomocy gminy Manowo, jako środki własne.

Po wybudowaniu oczyszczalni, w Boninie ma powstać zlewnia dla całej północnej części gminy, do której miałyby trafiać ścieki nie tylko z Bonina, ale także z Manowa, Cewlina, Wyszewa i Wyszeborza.

- Wtedy będziemy mogli być już zupełnie spokojni o gospodarkę wodno-kanalizacyjną w naszej gminie Manowo- podsumowuje prezes spółki.

Kryzys wieku średniego. Skąd się bierze i czy dotyka wszystkich?

Wideo

Dodaj ogłoszenie